Co się dzieje w Puszczy Białowieskiej?

Oczy całego świata zwrócone są w ostatnim czasie na Puszczę Białowieską, która jest ostatnią prapuszczą w Europie. Minister ochrony środowiska, zasobów leśnych i leśnictwa Jan Szyszko twierdzi, że ratuje puszczę, jednak mieszkający tam ludzie i Komisja Europejska twierdzą coś zupełnie innego.

Zdaniem ministra Szyszki

Pod koniec marca tego roku minister Szyszko zatwierdził zwiększenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Minister wycinkę drzew uzasadnia ratowaniem Puszczy przed kornikiem drukarzem (który według kochampuszcze.pl jest częścią ekosystemu i nie zagraża Puszczy) i w tym celu zorganizował wycinkę martwych drzew. Sprawą zainteresował się m.in. Greenpeace, który przeprowadził przed Sejmem akcję, wysypując ogromną ilość trocin i trzymając transparenty „Lex Szyszko Polska w trocinach”.

Zdaniem Komisji Europejskiej

Komisja Europejska odrzuciła argumenty ministra i uznała, że ustawa o zwiększonej wycince drzew w Puszczy łamie unijne prawo. Jeśli do 27 maja 2017 r. minister nie wycofa się z wycinki, sprawą zajmie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Minister Szyszko postanowił wynagrodzić Puszczy wycinkę starych drzew i na ich miejscu zasadził nowe, co spotkało się z krytyką m.in. Adama Wajraka, dziennikarza i działacza na rzecz przyrody od 20 lat mieszkającego w Puszczy Białowieskiej.

Zdaniem Wajraka

Na swoim Facebooku Adam Wajrak nieustannie publikuje informacje i apele dotyczące tego, co dzieje się w Puszczy Białowieskiej. Wajrak skrytykował sadzenie młodych drzew, przytaczając słowa słynnej Simony Kossak o tym, że „największym wrogiem puszczy jest las”. Wycinka drzew odbywa się w Puszczy pomimo tego, że trwa okres lęgowy ptaków, a wstęp do Puszczy został wzbroniony, by uniemożliwić społeczną kontrolę wycinki. Wszystko jednak możemy zobaczyć na stronie Wajraka, który publikuje zdjęcia z Puszczy, instruuje, jak się po niej poruszać i w charakterystyczny dla siebie sposób opowiada:

„Chodzę sobie po tym strasznym lesie gdzie prawie wszystkie świerki zabił kornik i się rozglądam […] Takie martwe świerki są pełne życia […]. No i jest jeszcze taki dzięcioł, bardzo rzadki. Trójpalczasty. On właśnie ich potrzebuje bardzo” (www.facebook.com/adam.wajrak).