Broszura informacyjna

Broszura informacyjna może mieć wiele form, najczęściej jednak kojarzy się przede wszystkim z ulotkami. Nic bardziej mylnego. Z pewnością nie jest to forma wielkoformatowa, natomiast broszurą może być również plakat lub gazetka o niewielkiej liczbie stron. Jej przeznaczeniem zazwyczaj jest reklama konkretnego wydarzenia, usługi lub miejsca, do którego należy się udać ze względu na preferencyjne warunki. Skonstruowane są tak, aby na niewielkim formacie w tak zwanej pigułce przekazać najważniejsze informacje, nie obciążając czytelnika ogromem treści. Najczęściej są to formaty A6, A5, A4.

Jakie jest przeznaczenie broszury?

Broszura informacyjna najczęściej wykorzystywana jest w aglomeracjach miejskich jako forma reklamy, forma informacyjna. Rozdawane są przy okazji różnego rodzaju większych wydarzeń, mają charakter informacyjny, jak sama ich nazwa wskazuje. Często odnajdziemy je też w naszych skrzynkach pocztowych w ramach reklamy i promowania sklepów lub danych produktów znajdujących się w nich. Broszura charakteryzuje się również ilością stron, ponieważ zwyczajowo jest to więcej niż 3 strony, co pozwala na zawarcie większej ilości informacji niż w ulotce.

Rodzaje broszur informacyjnych

Jak w każdej formie graficznej, która ma za zadanie promowanie danego obszaru, w zależności od grupy docelowej należy dobrać odpowiednie techniki, jakimi posłużymy się podczas wykonywania broszury. Żywe kolory i nietuzinkowość to cechy, którymi powinna odznaczać się dobra broszura informacyjna. Należy pamiętać, aby zachować odpowiedni balans co do zawartej treści. W zależności od przeznaczenia, broszury możemy podzielić na:

– broszury gastronomiczne; zawierające menu i informujące o promocjach lokalu,

– broszury branży rozrywkowej; informujące o odbywających się w mieście imprezach, koncertach etc.,

– broszury sportowe; promujące mecze i inne sportowe wydarzenia w mieście,

– broszura biznesowa; promująca usługi, obszar działań firm na terenie miasta,

– broszura informująca o wydarzeniach.